Respuesta :
The work done on the object during this motion is 765 J.
The given parameters;
- mass of the object, m = 30 kg
- initial velocity of the object, u = 7 m/s
- final velocity of the object, v = 10 m/s
The work done on the object is determined by applying work-energy theorem.
W = ΔK.E
W = ΔK.E = ¹/₂m(v² - u²)
W = ¹/₂ x 30(10² - 7²)
W = 765 J
Thus, the work done on the object during this motion is 765 J.
Learn more here:https://brainly.com/question/10063455