contestada

Two ice skaters stand at rest in the center of an ice rink. when they push off against one another the 45-kg skater acquires a speed of 0.62 m/s. if the speed of the other skater is 0.89 m/s, what is this skater's mass?

Respuesta :

Answer:

mass of other skater is 31.3 kg

Explanation:

Here since we know that two skaters push each other so if we consider two skaters as system then there is no external force on the system.

hence we can say that momentum of the system is conserved

so here we have

[tex]P_i = P_f[/tex]

now we can say that initially both skaters are at rest so initial total momentum is ZERO for both

now we have

[tex]0 = m_1v_{1i} + m_2v_{2i}[/tex]

[tex]0 = 45(0.62) + m_2(-0.89)[/tex]

[tex]m_2 = 31.3 kg[/tex]

Based on the information given, the mass of the other skater will be 31.3 kg.

How to calculate the mass.

From the information given, ice skaters stand at rest in the center of an ice rink. when they push off against one another the 45-kg skater acquires a speed of 0.62 m/s and the speed of the other skater is 0.89 m/s.

Therefore, the mass of the skater will be:

0 = 45(0.62) + (-0.89)m

m = 31.3kg

In conclusion, the correct option is 31.3kg.

Learn more about mass on:

https://brainly.com/question/119474

ACCESS MORE
EDU ACCESS