Suppose he makes the payment with two equal annual instalments, the present value of the amount he is owing is $1,543 , the interest rate is 23.76% = 0.2376.
The amount of payment he makes in two of the periodic payments is given by:
[tex]PV = P\left( \frac{1-(1+r)^{-n}}{r} \right) \\ \\ \Rightarrow1,543=P\left( \frac{1-(1+0.2376)^{-2}}{0.2376} \right) \\ \\ =P\left( \frac{1-(1.2376)^{-2}}{0.2376} \right)=P\left( \frac{1-0.6529}{0.2376} \right) \\ \\ =P\left( \frac{0.3471}{0.2376} \right)=1.4609P \\ \\ \Rightarrow P= \frac{1,543}{1.4609} =1,056.20[/tex]
Therefore, in 2 years, the amount he has paid for the tools is 2(1,056.20) = 2,112.40