contestada

Brittany bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost .90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did Brittany buy?

Brittany bought some carrots and apples for 2480 A carrot and an apple cost 90 altogether She bought more carrots than apples The cost of the extra number of ca class=