Respuesta :
The manager needs to buy 3375 water bottles and 1125 sodas and both will equal 4500. hope this helps
Answer: [tex]w+s=4500[/tex]
[tex] w=1.25s[/tex]
Step-by-step explanation:
Let w be the number of bottles of water and let s be the number of bottles of soda.
Since , the manager needs to buy a total of 4,500 drinks.
Then , we have [tex]w+s=4500[/tex]
Also, the they have 25% more water than soda.
Since 25%=0.25
Then, [tex]w=s+0.25s=s(1.25)[/tex]
[tex]\Rightarrow\ w=1.25s[/tex]
Hence, the system of equations for w in terms of s that the manager could use to find out how many bottles of water and soda to buy.
[tex]w+s=4500[/tex]
[tex] w=1.25s[/tex]