Respuesta :
C8H18 molar mass = 114.23 g
18.1/114.23 = 0.15845 mol C8H18
mol C = 8(0.15845) = 1.2878 mol CO2
18.1/114.23 = 0.15845 mol C8H18
mol C = 8(0.15845) = 1.2878 mol CO2
Answer:
0.5421 moles of carbon dioxide are emitted into the atmosphere.
Explanation:
[tex]1C_3H_8 + 5O_2 \rightarrow 3CO2 + 4H2O[/tex]
Moles of octane = [tex]\frac{20.6 g}{114 g/mol}=0.1807 mol[/tex]
According to reaction 1 mol of octane gives 3 moles of carbon dioxide.
Then, 0.1807 moles of octane will give:
[tex]\frac{3}{1}\times 0.1807 mol=0.5421 mol[/tex] of carbon dioxide
0.5421 moles of carbon dioxide are emitted into the atmosphere.