Respuesta :
First, we determine the amount of sulfur dioxide being burned in moles.
Molar mass = 32 + 16 * 2
Molar mass = 64 g/mol
Moles present = mass / Mr
Moles present = 0.6/64
Moles present = 0.009375
Next, the heat released per mole is given to us as being -198 kJ/mol
We multiply the number of moles by this to get:
198 * 0.009375 = 1.85625 kJ
1,856 Joules of energy will be released.
Molar mass = 32 + 16 * 2
Molar mass = 64 g/mol
Moles present = mass / Mr
Moles present = 0.6/64
Moles present = 0.009375
Next, the heat released per mole is given to us as being -198 kJ/mol
We multiply the number of moles by this to get:
198 * 0.009375 = 1.85625 kJ
1,856 Joules of energy will be released.