Respuesta :
vf= 60m/s
vs = 15m/s
t=20s
a = vf-vs/t
a = 45m/s / 20s
a = 2,25 m/s²
S = vs *t + 1/2 a*t²
S = 15 m/s*20s +1/2 * 2,25m/s² * 400 s²
S = 300m + 450m
S = 750m
v average = 750m/20s
v average = 37,5 m/s
vs = 15m/s
t=20s
a = vf-vs/t
a = 45m/s / 20s
a = 2,25 m/s²
S = vs *t + 1/2 a*t²
S = 15 m/s*20s +1/2 * 2,25m/s² * 400 s²
S = 300m + 450m
S = 750m
v average = 750m/20s
v average = 37,5 m/s
Answer:
Part a)
[tex]v_{avg} = 37.5 m/s[/tex]
Part b)
[tex]a = 2.25 m/s^2[/tex]
Part c)
[tex]d = 750 m[/tex]
Explanation:
Part a)
Since we know that bus is moving uniformly from initial speed of 15 m/s to 60 m/s in 20 seconds
So we will have
[tex]v_{avg} = \frac{d}{t}[/tex]
we know that
[tex]d = \frac{v_f + v_i}{2} t[/tex]
so we have
[tex]v_{avg} = \frac{v_f + v_i}{2}[/tex]
[tex]v_{avg} = \frac{15 + 60}{2}[/tex]
[tex]v_{avg} = 37.5 m/s[/tex]
Part b)
As we know that acceleration is rate of change in velocity
so it is given as
[tex]a = \frac{v_f - v_i}{t}[/tex]
[tex]a = \frac{60 - 15}{20}[/tex]
[tex]a = 2.25 m/s^2[/tex]
Part c)
distance moved by the bus is given as
[tex]d = v_{avg} \times t[/tex]
[tex]d = 37.5 \times 20[/tex]
[tex]d = 750 m[/tex]