Respuesta :
Let W = width, and L = length.
L = 4W
A = LW
400 = (4W)(W)
400 = 4w^2
4W^2 = 400
W^2 = 100
W = 10
The width is 10 yd, and the length is 40 yd.
L = 4W
A = LW
400 = (4W)(W)
400 = 4w^2
4W^2 = 400
W^2 = 100
W = 10
The width is 10 yd, and the length is 40 yd.