Respuesta :
3x10^8 / (670.8 * 10^-9) =4.47x10^14 Hz 4.47x10^14 Hz multiplied by plank's constant = 2.9634x10^-19
2.96 x10-19 J
2.96 x10-19 J
Answer: The energy of the photon having the given wavelength is [tex]2.96\times 10^{-19}J[/tex]
Explanation:
We are given:
Wavelength of microwave = [tex]670.8nm=670.8\times 10^{-9}m[/tex] (Conversion factor: [tex]1m=10^9nm[/tex] )
To calculate the energy of one photon, we use Planck's equation, which is:
[tex]E=\frac{hc}{\lambda}[/tex]
where,
h = Planck's constant = [tex]6.625\times 10^{-34}J.s[/tex]
c = speed of light = [tex]3\times 10^8m/s[/tex]
[tex]\lambda[/tex] = wavelength = [tex]670.8\times 10^{-9}m[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]E=\frac{6.625\times 10^{-34}J.s\times 3\times 10^8m/s}{670.8\times 10^{-9}m}\\\\E=2.96\times 10^{-19}J[/tex]
Hence, the energy of the photon having the given wavelength is [tex]2.96\times 10^{-19}J[/tex]