the school has budgeted $2000 for an end of year party at the local park. The cost to rent the park shelter is $150. How much can the student council spend per student on food if each of the 225 students receives a $3.50 gift?

Respuesta :

the amount of money student council can spend on food per student
=(2000-150-3.5×225)÷225
≈$4.72(It's a recurring decimal) or $85/18

Answer:

$4.72

Explanation:

In this example, we learn that the school has budgeted $2000 for an end of year party at the local park. We also learn that there are three expenses that need to be taken into account in this budget: the rent of the park shelter, the gift that every student receives and food for the event.

The cost of the park shelter is $150. So after taking this into account, we are left with $1,850 (2000-150= 1850).

Each student (225) will receive a $3.50 gift. Therefore, we need to take $787.50 out of the budget (225*3.5=787.5). We are left with $1062.50 (1850-787.5=1062.5).

The leftover budget of $1062.50 is the amount that the student council can spend on food. As we have 225 students, the council will be able to allocate $4.72 per person (1062.5/225=4.72).

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico