The current (I) in an electrical conductor varies inversely as the resistance (r) of the conductor. The current is 2 amperes when the resistance is 960 ohms. What is the current when the resistance is 480 ohms?

Respuesta :

the current is 4 amperes
[tex]I=\frac{k}{r}[/tex], where [tex]k[/tex] is constant of variation.
[tex]\frac{2}{1} = \frac{k}{960} \\k=2\cdot960=1920[/tex].

Since we know the data to find the current when the resistance is 480 Ohms [tex]\Rightarrow[/tex] [tex]I=\frac{k}{r}=\frac{1920}{480}=4 \ amperes[/tex].
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico