Hello!
a. So the $25 is the one time price to pay and you pay $0.02 per card painted. The equation for this scenario would be this: 25 + 0.02c = 50. The “c” is the amount of cards that are printed.
b. Now, let’s solve. Subtract 25 from both sides to get 0.02c by itself and you get 0.02c = 25. Now, divide each side by 0.02 to isolate the “c”. When you do that, you get c = 1,250. There. Mr. Laberie can get 1,250 cards printed with a budget of $50.