contestada

In a crash test, a 2,500 kg car hits a concrete barrier at 1.3 m/s2. If the car strikes the barrier with a force of 3,250 N, how much resistance force does the barrier provide? N This pair of forces is an example of Newton’s law of motion.

Respuesta :

The first answer is 3250, the second answer is Newton's third law of motion.  THIS IS CORRECT

The resistance force of the barrier on the car is -3,250 N.

The given parameters;

  • mass of the car, m = 2,500 kg
  • acceleration of the car, a = 1.3 m/s²
  • force applied on the barrier by the car, F = 3,250 N.

To find:

  • the resistance force of the barrier

The Newton third law of motion states that action and reaction are and opposite. Based on this law, the barrier will exert an but opposite force on the car. (-3,250 N)

Thus, the resistance force of the barrier on the car is -3,250 N.

Learn more here: https://brainly.com/question/23772134

ACCESS MORE
EDU ACCESS