What is the centripetal force that would be required to keep a 4.0 kg mass moving in a horizontal circle with a radius of 0.80 meters at a speed of 6.0 meters/second?

Respuesta :

Answer:

1.8 × 102 newtons radially inward

Answer:

The centripetal force will be 180 N inward.

Explanation:

Given that,

Mass = 4.0 kg

Radius = 0.80 m

Speed = 6.0 m/s

The centripetal force is define as the mass multiplied by tangential velocity squared, divided by the radius.

The formula of the centripetal force

[tex]F = \dfrac{mv^2}{r}[/tex]

Where, m = mass

v = velocity

r = distance

We substitute the value into formula

[tex]F = \dfrac{4.0\times6.0\times6.0}{0.80}[/tex]

[tex]F= 180 N[/tex]

Hence, The centripetal force will be 180 N inward.

ACCESS MORE
EDU ACCESS