Respuesta :

randgh
the price of the stereo on sale   
is 
275 - ( 275x15% ) =
233.75 

the comission is 233.75 x 2 % =
233.75 x 2/100 = 4.675 

Answer:

They receive $4.68 as a commission

Step-by-step explanation:

The cost of stereo system = $275

Price after discount of 15% = 275 - (15% × 275)

                                             = 275 - ( 0.15 × 275)

                                             = 275 - 41.25

                                             = $233.75

2% commission of the sales person = 2% × 233.75

                                                           = 0.02 × 233.75

                                                           = $4.675 ≈ $4.68

They receive $4.68 as a commission

ACCESS MORE
EDU ACCESS