Respuesta :

2000 + 450(12)(5)

2000 + 450(60)

2000 + 27000 = 29,000

He spend $27,000 on the truck.

Hope this helps!

Answer:

The total cost of the monster truck = 29000 $

Step-by-step explanation:

Stan bought a monster truck for $2,000 down and payments of $450 a month for five years.

Initial payment = 2000 $

Monthly payment = 450 $

Number of years paid = 5

Number of months in 5 years = 12 x 5 = 60

Total amount paid = 2000 + 60 x 450 = 29000 $

The total cost of the monster truck = 29000 $

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico