Respuesta :
Hello! To find the answer to these problems, we need to divide the price by the quantity bought. For example, if you buy 4 erasers for $2, you would do 2/4 to find the cost per eraser. When you divide all of the items correct, these are the unit prices you get:
tote bags: $1.96
picture frames: $2.15
water bottles: $2.30
mugs: $1.99
t-shirts: $2.50
Okay. So we are looking for the souvenirs that cost less than $2.25. 1.96, 2.15, and 1.99 are all less than 2.25, while 2.3 and 2.5 are more than 2.25. Therefore, tote bags, picture frames, and mugs are the souvenirs that cost less than $2.25.
tote bags: $1.96
picture frames: $2.15
water bottles: $2.30
mugs: $1.99
t-shirts: $2.50
Okay. So we are looking for the souvenirs that cost less than $2.25. 1.96, 2.15, and 1.99 are all less than 2.25, while 2.3 and 2.5 are more than 2.25. Therefore, tote bags, picture frames, and mugs are the souvenirs that cost less than $2.25.
Answer:
tote bags, picture frames, and mugs
Step-by-step explanation: