Respuesta :
4 1/2 of pounds of peaches cost 0.74 because 5.96/5 = 1.49 and 1.49/2 = 0.74. So the total cost is $6.70
What you wanna do is find the unit rate. The unit rate of this problem would be 5.96 / 4 = $1.49 per pound of peaches. Then you want to divide $1.49 by 2 to get the price per HALF pound. $1.49 / 2 = $0.745 which you round to $0.75 and then start back with the number $5.96 for 4 pounds and add the 75 cents for the half pound and you get $6.71
Hopefully not too confusing lol
Hopefully not too confusing lol