Torri had $20 to buy a birthday present for her dad. She decided to buy a DVD for $18. The sales tax is 7 percent. Does she have enough money Explain your reasoning.



Could someone please help

Respuesta :

yes. the sales tax is $1.26. so she will have .64 left.

First, we need to calculate the cost of the sale tax. To do it, we are going to convert the sale tax from percentage to fraction by dividing it by 100, and then we are going to multiply the cost of the DVD by the sale tax:

[tex] Sale.Tax=\frac{7}{100} [/tex]

Now, we can multiply the cost of the DVD by the sale tax to find the cost of the sale tax:

[tex] Cost.Sale.Tax=18(\frac{7}{100)} )=9(\frac{7}{50} )=\frac{63}{50} =1.26 [/tex]

Now that we know that the sale tax is $1.26, we are going to add the cost of the sale tax to the cost of the DVD and check if that sum is less or equal than Torri's money (20$):

[tex] Total.Cost=18+1.26=19.26 [/tex]

Since $19.26[tex] \leq [/tex]$20, we can conclude that Torri has enough money to buy the DVD. In fact, Torri will end with a change of $0.74 after buying the DVD.


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico