Larry Lazy purchased a one year membership at a local fitness center at the beginning of the year. It cost him $150. He goes twice a week for the first three months (13 weeks) of the year, but then goes only once a month for the rest of the year.

How much does each visit to the center cost?

If he continued going twice a week all year, how much would each visit cost?

Respuesta :

Joe03
Question 1: 4.29
Question 2: 1.48

Answer:

A. $4.29

B. $1.44

Step-by-step explanation:

A. We have been given that Larry goes to gym twice a week for 13 weeks. Let us multiply 13 by 2 to find the number of times Larry visited the gym for first 3 months.

[tex]\text{The number of Larry's visits to gym for the first 3 months}=13\times 2=26[/tex]

Since there are 12 months in a year, then Larry has gone to gym only 9 times for rest of month as 12-3=9.

Now let us add 26 and 9 to get the total number of Larry's visits to gym.

[tex]\text{Larry's total visits to gym}=26+9[/tex]

[tex]\text{Larry's total visits to gym}=35[/tex]

Now let us divide total cost (150) by total number of visits (35) to get the each visit's cost.

[tex]\text{Each visit's cost}=\frac{150}{35}[/tex]

[tex]\text{Each visit's cost}=4.2857142857142857\approx 4.29[/tex]

Therefore, each visit to the center costs $4.29 to Larry.

B. If Larry continued going twice a week all year, then total number of Larry's visits to center will be 52 times 2.

[tex]\text{Larry's total visits to center}=52\times 2[/tex]

[tex]\text{Larry's total visits to center}=104[/tex]

Now let us divide total cost (150) by total visits (104) to find the cost of each visit.

[tex]\text{Each visit's cost}=\frac{150}{104}[/tex]  

[tex]\text{Each visit's cost}=1.4423076923076923\approx 1.44[/tex]

Therefore, If Larry continued going twice a week all year, it would cost  him $1.44 for each visit.


ACCESS MORE