Respuesta :
Type A: $20.20 ÷ 10 gal = $2.02 per gal
Type B: $26.04 ÷ 12 gal = $2.17 per gal
Type C: $ 28.14 ÷ 14 gal = $2.01 per gal
Type D: $30.45 ÷ 15 gal = $2.03 per gal
Type B costs less per gallon.
Hope this helps!!
Type B: $26.04 ÷ 12 gal = $2.17 per gal
Type C: $ 28.14 ÷ 14 gal = $2.01 per gal
Type D: $30.45 ÷ 15 gal = $2.03 per gal
Type B costs less per gallon.
Hope this helps!!
The bottom answer is incorrect
The answer is C.$28.14 for 14 gal