Respuesta :

This is how you find the answer:
Divide 3.75 /2 1/2=1.5
3.75/2.5=1.5
Hi. The cost of a one pound bag is $1.50

To figure this out, you simply divide 2.5 into $3.75

$3.75 ÷ 2.5 lbs = $1.50

You can check your answer by adding the figures:

$1.50 for 1 lb
$1.50 for 1 lb
$0.75 (1/2 of $1.50)
$3.75 Total

Hope this helps.

Take care,
Diana
ACCESS MORE