Hi. The cost of a one pound bag is $1.50
To figure this out, you simply divide 2.5 into $3.75
$3.75 ÷ 2.5 lbs = $1.50
You can check your answer by adding the figures:
$1.50 for 1 lb
$1.50 for 1 lb
$0.75 (1/2 of $1.50)
$3.75 Total
Hope this helps.
Take care,
Diana