Respuesta :

For this case what we should do is find the cost per ounce.

For this, we can use the following rule of three:

5 ounces ----------------------> 2.50 $

1 oz ------------------------> x

From here, we clear the value of x.

We have then:

[tex] x = (\frac{1}{5}) * (2.50)

x = 0.5
[/tex]

Answer:

The unit cost per ounce is given by:

x = 0.5 $ / ounce

$2.50/5=$0.50 is the correct answer