Casey15
contestada

Which equation models this problem?

Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel?

A. 54.90p = 9
B. 9p= 54.90
C. p/9 = 54.90
D. p/54.90 = 9

Respuesta :

what we need to do  is divide the total prize by the number of units, that is by 9:

we know this because 9 of those pieces, or 9p is equal to  54.90

so the right equation is B. 9p= 54.90


(another possibility would be p=54.90/9)

so the right equation is B. 9p= 54.90

ACCESS MORE