Respuesta :
If you do 3.64 ÷ 52 you get $0.07 for the second package. The second package costs $0.0033 less per ounce than the first package.
Answer:
the other package had the lower unit price.
Step-by-step explanation:
At the grocery store, Karen was comparing the unit price for two different packages of laundry detergent.
First package was $0.0733 per ounce.
The other package was $3.64 for 52 ounces.
Hence we have to calculate the unit price of other package.
= [tex]\frac{3.64}{52}[/tex]
= $0.07 per ounce
which is $0.0033 lower than the first package.
Therefore, the other package had the lower unit price.