Answer:
Arc length = Arc length = [tex]\frac{16\ pi}{3}[/tex] = 16 .74 cm
Step-by-step explanation:
Given : when Θ = 2 pi over 3 and the radius is 8 cm.
To find : What is the arc length .
Solution : WE have given that Θ = [tex]\frac{2\ pi}{3}[/tex]
Radius = 8 cm .
Arc length =radius * angle
Arc length = 8 * [tex]\frac{2\ pi}{3}[/tex].
Arc length = [tex]\frac{16\ pi}{3}[/tex].
Therefore, Arc length = [tex]\frac{16\ pi}{3}[/tex] = 16 .74 cm