Respuesta :
1.93 x 10^25
The formula for ammonium sulfide is (NH4)2S, so you can determine that there's 8 hydrogen atoms per molecule of ammonium sulfide. So just multiply the number of moles you have by 8 giving 4.00 * 8 = 32.00 moles. Then to get the number of actual atoms, just multiply again by avogadro's number.
32.00 * 6.0221409 x 10^23 = 1.93 x 10^25
The formula for ammonium sulfide is (NH4)2S, so you can determine that there's 8 hydrogen atoms per molecule of ammonium sulfide. So just multiply the number of moles you have by 8 giving 4.00 * 8 = 32.00 moles. Then to get the number of actual atoms, just multiply again by avogadro's number.
32.00 * 6.0221409 x 10^23 = 1.93 x 10^25
Answer : The number of hydrogen atoms present in 4 moles of ammonium sulfide are [tex]1.92704\times 10^{25}[/tex]
Explanation : Given,
Moles of ammonium sulfide = 4.00 mole
The formula of ammonium sulfide is, [tex](NH_4)_2S[/tex]
In the ammonium sulfide, there are 2 atoms of nitrogen, 8 atoms of hydrogen and 1 atom of sulfur.
As, 1 mole of of ammonium sulfide contains [tex]8\times 6.022\times 10^{23}[/tex] number of hydrogen atoms
So, 4 mole of of ammonium sulfide contains [tex]4\times 8\times 6.022\times 10^{23}=1.92704\times 10^{25}[/tex] number of hydrogen atoms
Therefore, the number of hydrogen atoms present in 4 moles of ammonium sulfide are [tex]1.92704\times 10^{25}[/tex]