Respuesta :
Answer:
C.Revenue of the store
Step-by-step explanation:
We are given that
Cost of 1 television=$950
Cost of x television =950x
After 2 months off full price sales
Number of television sells=y
Cost of 1 television=$700
Cost of y television=700y
Total number of television sold=x+y
Total income=950x+700y
Revenue is the total amount generated by sales of good or services related to the company's primary operation.
Therefore,revenue of the store is given by
[tex]\frac{950x+700y}{x+y}[/tex]
Therefore , given expression [tex]\frac{950x+700y}{x+y}[/tex] represent the revenue of the store.
Answer: C.Revenue of the store