Surface area = 4πr2;
where r is the radius of the sphere;
π is a constant that is roughly equal to 3.

Using the simple approximation above, calculate the surface area of a sphere with a radius of 5 meters.

Respuesta :

Surface area=4πr²

Data:
π≈3
r=5 m

Therefore:

Surface area=4πr²=4(3)(5 m)²=300 m²

Answer: surface area = 300 m²





Answer:

300 square meters

Explanation:

The formula for surface area of a sphere is

[tex]A=4\pi r^2[/tex]                .... (1)

where, r is the radius of the sphere and π is a constant that is roughly equal to 3.

It is given that the radius of the sphere is 5 meters..

Substitute π = 3 and r=5 in equation (1).

[tex]A=4\times (3)\times (5)^2[/tex]

[tex]A=12\times 25[/tex]

[tex]A=300[/tex]

Therefore the surface area of a sphere with a radius of 5 meters is 300 square meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS