A games console costs £100
The cost is increased by 20%
The new cost is decreased by 20%

Which of the following is true?

[1 mark]


- The final cost of the console is less than the original cost


- The final cost of the console is the same as the original cost


- The final cost of the console is more than the original cost


Respuesta :

The final cost of the console is less than the original cost. Trust me sounds weird but heres the stitch. 100+20%=120. 120-20%=96. So its less than the original cost.
First option -The final price is less than the original
my work:
100*1.2=120
20% of 120 is 25
120*0.8= 95
ACCESS MORE
EDU ACCESS