A student pushes a box with a total mass of 50 kg. What is the net force on the box if it accelerates 1.5 m/s

A. 51.5 N
B. 48.5 N
C. 75 N
D. 33.3 N

Respuesta :

we now that follow newton rules f=ma so net force equal to mass*acceleration=>f=50*1.5=75 N
aachen

Answer:

Net force acting on the box is 75 N.            

Explanation:

It is given that,

Mass of the box, m = 50 kg

Acceleration of the box, [tex]a=1.5\ m/s^2[/tex]

Let F is the net force acting on the box. It can be calculated using the Newton's second law of motion. According to this law the force acting on an object is equal to the product of mass and acceleration with which it is moving. Mathematically, it is given by :

[tex]F=m\times a[/tex]

[tex]F=50\ kg\times 1.5\ m/s^2[/tex]

F = 75 N

So, the net force acting on the box is 75 N.  Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS