Letter A: The balanced equation is:
Sr(OH)2 (s) + 2 HNO3 (aq) → Sr(NO3)2 (aq) + 2 H2O
Letter B: The solution is:
(15.0 g Sr(OH)2) / (121.6358 g Sr(OH)2/mol) = 0.12332 mol Sr(OH)2
(0.0550 L) x (0.200 mol/L HNO3) = 0.011 mol HNO3
0.011 mole of HNO3 would respond entirely with 0.011 x (1/2) = 0.0055 mole of
Sr(OH)2 but there is more Sr(OH)2 existing than that, so Sr(OH)2 is in excess
and HNO3 is the limiting reactant.
( 0.011 mol HNO3) x (1/2) = 0.0055 mol Sr(NO3)2
Since the NO3{-} ions continued in solution during, the concentration of the
NO3{-} ions didn't change during the reaction, so they are still 0.200 M.
The concentration of Sr{+2} ions is (0.0055 mol Sr(NO3)2) / (55.0 mL) = 0.100
M
Since HNO3 is the limiting reactant, no H{+} ions continue at the end of the
reaction.
Letter C: Since all of the acid reacted and there was still Sr(OH)2 left over,
the resulting solution would be basic.