Acceleration of ball (a) = 9.8 m/s^2
Speed (v) = 24.5 m/s
Time (t) = Acceleration / Time
= v / a
= 24.5/9.8
= 2.5 s
So it will take 2.5 seconds to reach that speed.
Acceleration of ball (a) = 9.8 m/s^2 Speed (v) = 24.5 m/s Time (t) = Acceleration / Time = v / a = 24.5/9.8 = 2.5 s So it will take 2.5 seconds to reach that speed.