Respuesta :
Answers Work
a.60 miles in one hour 420/7
b.12 customers in one day 360/30
c.2.5 meters in I second 40/16
d.$1.59 for 1 pound 7.96/5
Answer:
a. [tex]=60[/tex] miles per hour
b. [tex]=12[/tex] customers per day
c. [tex]=2.5[/tex] meters per second
d. [tex]=1.59[/tex] dollars per pound
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate in each of the following.
Let us consider one by one.
a. 420 miles in 7 hours
To find the unit rate, we need to divide 420 by 7.
So, unit rate is [tex]\frac{420}{7}[/tex]
[tex]=60[/tex] miles per hour
b. 360 customers in 30 days
To find the unit rate, we need to divide 360 by 30.
So, unit rate is [tex]\frac{360}{30}[/tex]
[tex]=12[/tex] customers per day
c. 40 meters in 16 seconds
To find the unit rate, we need to divide 40 by 16.
So, unit rate is [tex]\frac{40}{16}[/tex]
[tex]=2.5[/tex] meters per second
d. $7.96 for 5 pounds
To find the unit rate, we need to divide 7.96 by 5.
So, unit rate is [tex]\frac{7.96}{5}[/tex]
[tex]=1.59[/tex] dollars per pound