Respuesta :

Answers                                                     Work

a.60 miles in one hour                               420/7                

b.12 customers in one day                        360/30

c.2.5 meters in I second                            40/16

d.$1.59 for 1 pound                                   7.96/5

aachen

Answer:

a. [tex]=60[/tex] miles per hour

b. [tex]=12[/tex] customers per day

c. [tex]=2.5[/tex] meters per second

d. [tex]=1.59[/tex] dollars per pound

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate in each of the following.

Let us consider one by one.

a.  420 miles in 7 hours

To find the unit rate, we need to divide 420 by 7.

So, unit rate is [tex]\frac{420}{7}[/tex]

[tex]=60[/tex] miles per hour

b. 360 customers in 30 days

To find the unit rate, we need to divide 360 by 30.

So, unit rate is [tex]\frac{360}{30}[/tex]

[tex]=12[/tex] customers per day

c. 40 meters in 16 seconds

To find the unit rate, we need to divide 40 by 16.

So, unit rate is [tex]\frac{40}{16}[/tex]

[tex]=2.5[/tex] meters per second

d. $7.96 for 5 pounds

To find the unit rate, we need to divide 7.96 by 5.

So, unit rate is [tex]\frac{7.96}{5}[/tex]

[tex]=1.59[/tex] dollars per pound

ACCESS MORE