Respuesta :
Answer : Current flowing through the wire is 0.6 A
Explanation :
Given that,
Resistance of the wire, [tex]R=20\ \Omega[/tex]
Voltage, [tex]V=12\ V[/tex]
Using Ohm's law :
[tex]V=IR[/tex]
[tex]I=\dfrac{V}{R}[/tex]
[tex]I=\dfrac{12\ V}{20\ \Omega}[/tex]
[tex]I=0.6\ A[/tex]
Hence, the current flowing through the wire is 0.6 A
The current flowing through the wire will be 0.6 A. The formula for the ohm's law is used in the given problem.
What is ohm’s law?
Ohm's law claims that the voltage across a conductor is directly proportional to the current flowing through it.
The given data in the problem is;
The resistance of the wire is, R=20 Ω
The voltage of the battery is, V=12-Volt
The electric is, I in ampere.
When all physical parameters and temperature are constant,
Ohm's law claims that the voltage across a conductor is directly proportional to the current flowing through it.
This current-voltage connection may be expressed mathematically as,
The Equation of Ohm's Law;
[tex]\rm V=IR \\\\ I = \frac{V}{R} \\\\ I = \frac{12}{20} \\\\ I=0.6 \ A[/tex]
Hence the current flowing through the wire will be 0.6 A.
To learn more the ohm's law refer to the link;
https://brainly.com/question/796939
#SPJ3