Rodrigo is starting his own part time business. He plans to earn $25 per hour. He has the following expenses each month, $750 for overhead, $110 for phone and fax and $75 for materials. a. Write an equality that describes the number of hours h he must work to earn a profit of $625. b. How many hours should he have worked to earn a profit of at least $625?

Respuesta :

revenue - expenses = profit
25h - (750 + 110 + 75) > = 625 
25h - 935 > = 625 <== ur inequality (simplified)
25h > = 625 + 935
25h > = 1560
h > = 1560/25
h > = 62.4 hrs <==



The equality that describes the number of hours h he must work to earn a profit of $625 is h = 62.4 hours and The inequality that describes the number of hours h he must work to earn a profit of atleast $625 is [tex]\rm h \geq 62.4\;hours[/tex] and this can be determine by using arithmetic operations.

Given :

  • Rodrigo plans to earn $25 per hour.
  • Total expenses each month - $750 for overhead, $110 for phne and fax and $75 for materials.

a). Let the total number of hours be 'h'. The equality that describes the number of hours Rodrigo needs to work to earn a profit of $625 is given by:

25h - (750 + 110 + 75) = 625

25h = 1560

h = 62.4 hours

b). Then the inequality that describes the number of hours Rodrigo needs to work to earn a profit of atleast $625. is given by:

[tex]\rm 25h -(750+110+75)\geq 625[/tex]

[tex]\rm 25h - 935 \geq 625[/tex]

[tex]\rm 25h \geq 625+935[/tex]

[tex]\rm 25h \geq 1560[/tex]

[tex]\rm h \geq 62.4\; hours[/tex]

For more information, refer the link given below

https://brainly.com/question/25285332

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico