jman221
contestada

Number 2 how many moles of propane (C3H8) are there in 6.2 g of propane? Correct answer will get brainliest.

Number 2 how many moles of propane C3H8 are there in 62 g of propane Correct answer will get brainliest class=

Respuesta :

In 1 mole of propane, there are 44 grams
so, X moles = 6.2 grams
Cross multiply: 44x = 6.2
x = 0.14 moles
(In scientific notation) The answer is B

0.1409 moles of propane (C3H8) are present in 6.2g of propane.

What is propane?

  • Propane is an alkane with chemical formula of C3H8.
  • The molecule of propane is made of three carbon atoms and eight hydrogen atoms.

Grams to mole conversion:

  • Multiply the number of atoms by the atomic weight for each element in the compound.
  • Add all of your answers to find the molar mass of the compound.
  • Divide the number of grams of the compound by the molar mass of the compound to find the number of moles.

Atomic mass of propane is 44.1g

6.2g of C3H8 ( 1mol C3H8/44.1g C3H8 )

= 0.1409 mol C3H8.

Hence, option B is the answer.

To learn more about grams to mole conversion here

https://brainly.com/question/5527976

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico