contestada

the lovin lemonade company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24 the sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16 which company has a higher unit price explain
answer

Respuesta :

bobeld
One way to compare is to find the price per gallon.
$24 for 4 gallons = 24÷4 = $6 per gallon

8 pack of 1 qt bottle give you 2 gallons (4qts= 1 gallon)  So you get 2 gallons for $16
$16 ÷ 2 = $8.00 per gallon.  Sweet and Sour has the higher unit price.
Even if we compare the price per quart we will get the same answer as to who is selling it at the higher unit price.
4gal for $24 = 16 quarts for $24  ( 1 gallon = 4 qts)
$24 ÷ 16 = $1.50 each (1[tex] \frac{1}2} [/tex])
vs.
 8 quarts for $16  $16 ÷ 8 = $2.00 per qt.  Sweet and sour still has the higher unit price 

The sweet and sour company has a higher price. 2 gallon=8 quarts. To get the equivalent price, half the lemonade companys price. $12 from the lovin lemonade company or $16 from the sweet and sour company for 8 quarts.