Respuesta :
volume of a volleyball (a sphere) = 4/3πr³
= 4/3π(11.4)³
= 1975.392π
= 6210 cm³ (to 3 significant figures)
The volume of a volleyball with a radius of 11.4 cm will be 6210 cm³.
= 4/3π(11.4)³
= 1975.392π
= 6210 cm³ (to 3 significant figures)
The volume of a volleyball with a radius of 11.4 cm will be 6210 cm³.
- The sphere is indeed the set of all points situated at a distance in 3-D Subspace from a certain point.
- The diameter is two times termed the radius, and pairs of points are called antipodes on the opposite ends of the diameter.
Given:
Volleyball (sphere) volume[tex]=\bold{\frac{4}{3} \pi r^2}[/tex]
[tex]\to \bold{r=11.44\ cm}[/tex]
putting the value into the formula:
[tex]=\bold{\frac{4}{3} \times 3.14 \times 11.4^2}\\\\=\bold{\frac{4}{3} \times 3.14 \times 1481.544}\\\\=\bold{\frac{4}{3} \times 4652.04816}\\\\=\bold{4 \times 1550.68272}\\\\=\bold{6202.73}\\\\[/tex]
The final volume of volleyball (sphere) "[tex]\bold{6202.73\ cm^3}[/tex]".
Learn more:
brainly.com/question/10245241
