Respuesta :

W0lf93
5.88 ml First, write an equation to specify what you know. 17.0x = 0.200 * 0.500 Now solve for x. First, perform the multiplications. 17.0x = 0.1 Now divide both sides by 17 x = 0.005882 So you need 0.005882 liters of the 17.0 m stock solution. Convert to ml by multiplying by 1000 which is 5.882 ml. Since you only have 3 significant figures, round the result to 3 figures, giving 5.88 ml
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico