Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr. Bonilla bought 3.75 pound of pears and 2.1 pounds of apples. How much did he pay for the pears and apples? Explain

Respuesta :

3.75* .92= $3.45

2.1* 1.10= $2.31

$3.45
+ $2.31
_______
$5.76

Answer:

Mr. Bonilla paid $5.76 for the pears and apples.

Step-by-step explanation:

Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound.

Mr. Bonilla bought 3.75 pound of pears and 2.1 pounds of apples.

Cost of pears = [tex]0.92\times3.75=3.45[/tex] dollars

Cost of apples = [tex]1.10\times2.1=2.31[/tex] dollars

Total cost of both = [tex]3.45+2.31=5.76[/tex] dollars

Therefore, Mr. Bonilla paid $5.76 for the pears and apples.

ACCESS MORE