The graph shows the relationship between the total cost and the number of erasers bought at the student store. Which statement is true?
Each eraser costs $1.00.
Each eraser costs $1.50.
Three erasers cost $6.
Seven erasers cost $3.50.
![The graph shows the relationship between the total cost and the number of erasers bought at the student store Which statement is true Each eraser costs 100 Eac class=](https://us-static.z-dn.net/files/dd7/898d7fbd44aa872d31a19c5abf4e9064.png)