A boy is flying a kite. (5)
 The string is held 80 cm above the ground.
 The kite is on a string which is 8 m long.
 The string makes an angle of 30° with the horizontal.

Respuesta :

Answer:

Total height of kite above ground = 4.8m

Step-by-step explanation:

Let h = height

Let d = length of string

Angle = 30 degrees

string = 8m

sin(θ) = [tex]\frac{opp}{hyp}[/tex]

sin(30) = [tex]\frac{h}{8m}[/tex]

[sin(30) = [tex]\frac{1}{2}[/tex]]

[tex]\frac{1}{2}[/tex] = [tex]\frac{h}{8}[/tex]

cross multiply

2h = 8

h = 4 meters

80 cm = 0.8 meters

Total height of kite = 4m + 0.8m = 4.8m

ACCESS MORE
EDU ACCESS