Answer:
(i) Rs 16,000
(ii) Rs 12,000
Step-by-step explanation:
Given information:
[tex]\dotfill[/tex]
To determine how much money Mr Limbu spends in a month, we need to calculate 4/7ths of his total earnings.
To do this, multiply his total earnings Rs 28,000 by 4/7:
[tex]\textsf{Money spent}=28000 \cdot \dfrac{4}{7}\\\\\\\textsf{Money spent}=\dfrac{28000\cdot 4}{7}\\\\\\\textsf{Money spent}=\dfrac{112000}{7}\\\\\\\textsf{Money spent}=16000[/tex]
Therefore, Mr Limbu spends Rs 16,000 in a month.
[tex]\dotfill[/tex]
To determine how much money Mr Limbu saves in the bank in a month, simply subtract the amount he spends from the amount he earns:
[tex]\textsf{Savings per month}= 28000-16000\\\\\\\textsf{Savings per month}= 12000[/tex]
Therefore, Mr Limbu saves Rs 12,000 in the bank in a month.