Respuesta :

Answer:

5019.2g

Explanation:

In this case, we can substitute the variables in the equation:

M = 60 g

c = 4.184 J/(g°C)

dT = 43-20

=23°C

Q = Mc(dT)

Solving the equation:

60 * 4.184 (23) = 5019.2

So the mass of ice needed to cool the water to 20°C is 5019.2 g

please mark me brainliest..

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico