if 64 grams of O2 gas occupy a volume of 56 liters at a temperature or 25 degrees celsius, what is the pressure of the gas, in atmosheres?

Respuesta :

32g O2 --- 1 mol
64g O2 --- X
X = 64/32 = 2 moles (n)
-------
56L = 56 dm³ (V)
-------
25°C = 298 K (T)
------
R = 83,14 hPa·dm³/mol·K

pV = nRT
p = nRT/V
p = (2×83,14×298)/56
p = 884,85 hPa

1 atm ---- 1013 hPa
X atm --- 884.85 hPa
X = 884,85/1013 ≈ 0,8735 atm
ACCESS MORE
EDU ACCESS