Answer:
0.0179 m
Explanation:
Draw a free body diagram of the block. There are 3 forces:
Weight force mg pulling down,
Buoyancy of the oil B₁ pushing up,
and buoyancy of the water B₂ pushing up.
Sum of forces in the y direction:
∑F = ma
B₁ + B₂ − mg = 0
ρ₁V₁g + ρ₂V₂g − mg = 0
ρ₁V₁ + ρ₂V₂ = m
ρ₁V₁ + ρ₂V₂ = ρV
ρ₁Ah₁ + ρ₂Ah₂ = ρAh
ρ₁h₁ + ρ₂h₂ = ρh
(923 kg/m³) h₁ + (1000 kg/m³) h₂ = (963 kg/m³) (3.45 cm)
Since the block is fully submerged, h₁ + h₂ = 3.45 cm.
(923 kg/m³) (3.45 cm − h₂) + (1000 kg/m³) h₂ = (963 kg/m³) (3.45 cm)
3184.35 − 923 h₂ + 1000 h₂ = 3322.35
77 h₂ = 138
h₂ = 1.79 cm
h₂ = 0.0179 m