turanajeiwanz turanajeiwanz
  • 18-03-2024
  • Mathematics
contestada

A packet of imported lollies cost K28.40. If the packet contains 8 lollies, what is the cost of 1 lolly? (1 mark)​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-03-2024

Answer:

The cost of 1 lolly is 3.55

Step-by-step explanation:

To determine the cost per lolly, take the total cost and divide by the number of lollies per packet.

28.40 / 8 =3.55

The cost of 1 lolly is 3.55

Answer Link

Otras preguntas

6th grade science i mark as brainliest​
What does the American cowboy tradition owe to the contributions by the Mexican vaquero like Gregorio Cortez?
PLEASE HELP Consider these three expressions:
Lucia y yo _____ diecinueve años. 1. tenemos 2. tienen 3. tenéis 4. tienes
Read the following passage: While I gazed, this fissure rapidly widened— there came a fierce breath of the whirlwind— the entire orb of the satellite burst at o
The FDIC in the United States insures some financial accounts up to what amount? A. $10,000 B. $50,000 C. $100,000 D. $500,000
What is the free addition that some market vendors give to customers
Part A What can be inferred about the speaker's life in the poem "Mother to Son"? A: Her life has been marked by difficulty. B: She has struggled to find hersel
There are 90 dogs and 150 cats at an animal shelter. Of these animals, 9 dogs and 27 cats receive medication daily. What percentage of the animals in the shelte
What is your "Resting Heart Rate" for 1 minute? (it will be a number)