A 16 ounce box cost $3.36 the 24 ounce box cost $3.96 the smaller box cost how much per how much more per ounce than a large box

Respuesta :

To find out how much the smaller box costs per ounce compared to the larger box, we can calculate the cost difference per ounce.

The cost of the 16 ounce box is $3.36, so the cost per ounce would be $3.36 divided by 16, which is $0.21 per ounce.

The cost of the 24 ounce box is $3.96, so the cost per ounce would be $3.96 divided by 24, which is $0.165 per ounce.

To find the difference in cost per ounce, we subtract the cost per ounce of the larger box from the cost per ounce of the smaller box:

$0.21 - $0.165 = $0.045

Therefore, the smaller box costs $0.045 more per ounce than the larger box.

Hope that helps!